Αθλητικά Νέα - Greece Sport News

Ο ένας πετούσε, ο άλλος έβλεπε! Θρίαμβος ΠΑΟΚ και 5η σερί νίκη…

e9ff46524bf4e73da1f4107f4003bc92_S Ο ένας πετούσε, ο άλλος έβλεπε! Θρίαμβος ΠΑΟΚ και 5η σερί νίκη... Basket-A1

1818312 Ο ένας πετούσε, ο άλλος έβλεπε! Θρίαμβος ΠΑΟΚ και 5η σερί νίκη... Basket-A1

Αυτός ήταν… ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέτριψε στο “Παλατάκι” με 86-65 την ΑΕΚ παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα.

Ο “Δικέφαλος” έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, κυριάρχησε από το ξεκίνημα και δίχως να επιτρέψει στην ΑΕΚ να πλησιάσει στο σκορ, έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 86-65, επεκτείνοντας το νικηφόρο σερί του στις 5 διαδοχικές νίκες.

Στο 6-3 πλέον η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που συνεχίζει με… φόρα τις εντός συνόρων υποχρεώσεις της, εν αντιθέσει με την ΑΕΚ που υποχώρησε στο 5-4 και για τέταρτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.Ο Δημήτρης Κατσίβελης μπήκε… ζεστός στο παιχνίδι και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον ΠΑΟΚ στην επίθεση (9-5, 3′). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με τρίποντα από Λαρεντζάκη και Χάρις (12-11, 4′).

Ο ΠΑΟΚ, όμως διατήρησε τα ηνία του αγώνα. Ο Φιλ Γκος φώναξε παρών και χάρη σε επί μέρους 7-0 η διαφορά αυξήθηκε (19-11, 6′). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ανέλαβε δράση και η διαφορά αυξήθηκε, με την ΑΕΚ να μην δείχνει σημάδια ανταγωνιστικότητας (27-14, 8′). Ο Ντούσαν Σάκοτα μάζεψε τη διαφορά, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Γκος να γράφει το 29-19 υπέρ του ΠΑΟΚ.Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις μέσα από τις βολές και κατάφερε να μαζέψει σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά (31-23, 12′). Ο Καββαδάς ήταν ο παίκτης που πήρε προσπάθειες για την ΑΕΚ, με την Ένωση να μαζεύει τη διαφορά ακόμα περισσότερο (34-28, 13′).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου και χάρη σε Τζόουνς και Μαργαρίτη ανέβασαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (42-30, 17′). Σάκοτα και Καββαδάς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, όμως ο Γκος είπε την… τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο για το 45-36 του «δικεφάλου» του βορρά.Χρυσικόπουλος και Γκος πήραν προσπάθειες, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά (53-40, 23′). Η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ έφερε στα μέτρα του το παιχνίδι. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (59-42, 25′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταη και με τους Γκος και Κλάσεν η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (66-46, 28′).

Ο Ντούσαν Σάκοτα μάζεψε τη διαφορά, όμως, στο φινάλε του δεκαλέπτου για το 68-51.Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Όσες φορές η ΑΕΚ προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσεις και με τον Τζόουνς μπροστάρη διατηρούσε σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (75-55, 33′). Ο Ζάρας έκανε αισθητή την παρουσία του, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα περισσότερο (78-55, 34′). Τα πάντα είχαν κριθεί στην Πυλαία, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει το… πάρτι (86-61, 38′). Το φινάλε του αγώνα βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ με το εμφατικό 86-65!, Τα δεκάλεπτα: 29-19, 45-36, 68-51, 86-65.